Рейтинг:   / 1
ПлохоОтлично 

Чи дозволять лабораторні дослідження точніше визначати наближення менопаузи?
Новий спосіб точнішого вимірювання рівня антимюл­лерового гормону (АМГ) в крові дозволяє передбачити час настання менопаузи в найближчі 1–2 роки в порівнянні із застосовуваними сьогодні методами. Такі результати нового дослідження, опублікованого 22 січня 2020 р. в Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. В ході проспективного лонгітудинального когортного дослідження Study of Women’s Health Across the Nation автори послідовно вимірювали рівні АМГ і фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) у 1537 жінок у пре- і ранній перименопаузі (середній вік 47,5 ± 2,6 року) аж до 12-го місяця після останньої менструації. У своєму дослідженні вони використовували надчутливий тест –
двостадійний імуноферментний метод (ELISA), що дозволяє виявити набагато нижчі рівні АМГ в порівнянні з широко використовуваними досі тестами (1,85 пг/мл проти 50–100 пг/мл).
Під час дослідження вимірювалася площа під кривою (AUC) для часу прогнозування останньої менструації за допомогою рівнів АМГ і ФСГ, стратифікованих в залежності від віку жінок. Оцінювалася ймовірність настання менопаузи в наступні 12, 24 або 36 місяців з урахуванням виявлених величин АМГ.
Величини AUC для прогнозування терміну останньої менструації протягом найближчих 24 місяців були достовірно вищими для статистичних моделей, побудованих на основі рівнів АМГ, а не ФСГ. Імовірність того, що за рівня АМГ < 10 пг/мл менопауза настане в найближчі 12 місяців, коливалася від 51% у жінок віком < 48 років до 79% у жінок віком ≥ 51 року. Імовірність того, що за рівня АМГ > 100 пг/мл менопауза в найближчі 12 місяців не настане, становила від 97% у жінок віком < 48 років до 90% у жінок віком ≥ 51 року.
Таким чином, вимір рівня АМГ за допомогою чутливішого тесту допомагає краще прогнозувати терміни настання менопаузи в порівнянні з визначенням рівня ФСГ.
Коментар редакції
Методи прогнозування термінів останньої менструації в клінічній практиці дуже актуальні, але не є точними і можуть передбачити настання менопаузи протягом найближчих 4 років. Ці методи включають характеристики менструального циклу (МЦ) і рівні ФСГ, які одночасно відображають величину оваріального резерву, але значно коливаються протягом МЦ, що ускладнює інтерпретацію результатів. 
Рівень AMГ чіткіше відображає оваріальний резерв, і, що важливо, залишається стабільним протягом МЦ. Концентрація АМГ вважається найкращим маркером для прогнозування термінів менопаузи, однак цей тест все ж недостатньо чутливий для вимірювання дуже низьких рівнів AMГ за 1–2 роки до останньої менструації.
В цілому це дослідження є новим кроком у напрямку персоналізації жіночого репродуктивного здоров’я і може допомогти лікарю в окремих клінічних ситуаціях. Наприклад, тест на АМГ дозволяє виявити жінок старшого віку, в яких менструації припинилися з інших причин (внаслідок гормонального дисбалансу, стресу тощо). Жінкам, які перебувають у постменопаузі, але мають пов’язані з міомою кровотечі або рак ендометрія, дослідження рівня АМГ може допомогти зробити вибір між гістеректомією і медикаментозним лікуванням міоми матки в залежності від термінів наближення менопаузи.
 
Finkelstein, J.S., Lee, H., Karlamangla, A., et al.  
Anti-Mullerian Hormone and Impending Menopause in Late 
Reproductive Age: The Study of Women’s Health Across the Nation  
J Clin Endocrinol Metab, Jan2020
Переклад: femina-health.org